OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Kola extrémní metalové muziky se počátkem letošního roku roztáčejí do nevídaných obrátek. Záplavě nových desek náležících do těchto žánrových teritorií se prakticky nedá čelit. Většina z vás se určitě zaměří hlavně na emise nahrávek svých oblíbenců, případně nedávno zrozených „hvězdiček“. Američany TRAP THEM lze v tomto směru řadit do obou skupin. Na scéně již dostatečně etablovaní, stále však považovaní za kapelu na vzestupu, což má potvrdit i jejich třetí album. To pro většinu interpretů bývá i albem zlomovým.
Nerad bych to však celé zbytečně dramatizoval, neboť skupina rozhodně nestojí před nějakou důležitou tvůrčí křižovatkou. Pro ty koneckonců v jejím jasně stanoveném hudebním směřování není žádného prostoru. Za jedinou výraznější změnu oproti více než dva roky starému předchůdci tak lze považovat hlavně přechod do našlapané stáje Prosthetic Records. Pevné pouto ke CONVERGE však i přes odchod z pod křídel labelu Deathwish Inc. Jakoba Bannona zůstává zachováno, neboť nahrávku ve studiu pojistila zkušená producentská ruka Kurta Baloua.
To v první řadě neznamená nic jiného, než že masivní „švédský“ sound zůstává nedílnou součástí studiové prezentace TRAP THEM. Špinavý zvuk podladěných kytar se i přes nepřerušenou kontinuitu ze svých deathmetalových kořenů z devadesátých let stává v poslední době velice oblíbeným prvkem výraziva interpretů spadajících do kategorie grindcore/crust a příbuzných subžánrů. Nutno však říci, že Američané na něj sázejí od svých samotných počátků a jak ukazuje i „Darker Handcraft“, je to sázka takřka na jistotu.
Nechci však zároveň tvrdit, že bez onoho zmiňovaného zatěžkaného nazvučení by byl tento a všechny předchozí počiny sotva poloviční. Není tak těžké si tyto skladby představit i s jiným přístupem k produkci a vzápětí si odvodit fakt, že by více než dobře fungovaly i samy o sobě. Špinavý kytarový lomoz je však tím nejlepším prostředkem, bičujícím jednotlivé zdivočelé kousky na další a další zteč a dodávajícím jim odér zpocených těl zmítajících se uprostřed moshpitu.
Hudebně se toho za ty dva roky zase příliš mnoho nezměnilo. Závěr alba v podobě dvojice pomalých skladeb, z nichž v té první si TRAP THEM vcelku podařeným způsobem vyzkoušeli i trochu „emotivnější“ polohy, sice hovoří o něčem jiném, ale jedná se pouze o velmi nepatrný úkrok stranou a těžko bude znamenat aspiraci vrhat se neprobádaných tvůrčích teritorií.
Stačí se zaposlouchat hned do několika úvodních kusů a musí vám být zcela jasné, že Američané si nekompromisně jedou to svoje pravé rozdováděné představení. Punkové nájezdy, zběsilé rytmické tyjátry anebo hardcorová zloba. Výsledek je opět patřičně výbušný, svěží, nenudící a energický. Přesně takový, jak to stanovují přísné normy pro podobný druh muziky a i když to na nějakou přehnanou chválu není, spokojenost tady (znovu) je!
Opět typická deska TRAP THEM a opět slušně namícháná směs extrémních (nejen) metalových žánrů.
7,5 / 10
Ryan McKenney
- vokály
Brian Izzi
- kytara
Stephen LaCour
- basa
Chris Maggio
- bicí
1. Damage Prose
2. Slumcult & Gather
3. Every Walk A Quarantine
4. Evictionaries
5. All By The Constant Vulse
6. Sordid Earnings
7. The Facts
8. Saintpeelers
9. Manic In The Grips
10. Sovereign Through The Pines
11. Drag The Wounds Eternal
12. Scars Align
Blissfucker (2014)
Darker Handcraft (2011)
Seizures In Barren Praise (2009)
Split With Extreme Noise Terror (2008)
Séance Prime (EP) (2007)
Cunt Heir to the Throne (EP) (2007)
Sleepwell Deconstructor (2007)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Prosthetic Records
Stopáž: 31:05
Produkce: Kurt Ballou
Studio: Godcity Studio
Zatiaľ čo predošlé albumy trpeli miernou predvídateľnosťou a tendenciou po pár vypočutiach nudiť, na novinke „Darker Handcraft“ sa TRAP THEM predstavujú už ako vyzretá kapela. Inšpiračné zdroje sú síce počuteľné na každom kroku, ale to nič nemení na fakte, že nový album ma nesmierne baví, ba priam iskrí energiou...
TRAP THEM rovná sa traskavá zmes metalu s hardcore vplyvmi, občasnými grind/crustovými pasážami a tak typickými neurotickými gitarovými „math“ výpadmi. Miestami znejú ako nefalšovaný švédsky crust a tu sa nabáda prirovnanie k DISFEAR. Okrem toho, hlas speváka Ryana McKenneyho v mnohom pripomína Tompu Lindberga , čiže podoba o to väčšia. Keď si do tohto všetkého primyslíte zmeny tempa, chaotické sólovanie, občasné „tough guy“ refrény a už spomínané mathcore prvky, ste na území, kde sa pohybujú ARMY OF FLYING ROBOTS alebo CONVERGE.
Čo nie je až také prekvapivé, keďže album mixoval už takmer dvorný producent kapely Kurt Ballou, ktorému sa podarilo do „Darker Handcraft“ vtisnúť ten mierny „retro odér“ (rozumej chraptivý a špinavý zvuk starej švédskej školy), akým sa vyznačoval aj posledný album CONVERGE.
Napriek tomu, že TRAP THEM kvalít vyššie spomenutých spolkov nedosahujú, snažia sa posúvať tradíciu kvalitnej extrémnej hudby ďalej. Old school meets new school!
Dokonale nazvučená přímočará špindíra.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.